Zelený zákal Glaukóm
Glaukóm (zelený zákal) je progresívne očné ochorenie, ktoré vedie k trvalému poškodeniu zrakového nervu a typickým zmenám v zornom poli. Poškodenie zrakového nervu je častokrát spôsobené dlhodobo zvýšeným tlakom vo vašom oku, avšak, nemusí to byť pravidlo, lebo zelený zákal môže vzniknúť aj akútne a tiež aj pri očnom tlaku, ktorý je v hraniciach normy.
Toto ochorenie bolo v minulosti označované pojmom zelený zákal v dôsledku opuchu rohovky a zeleného zahmlenia, ktoré pacient videl pri extrémne zvýšenom vnútroočnom tlaku.
Glaukóm sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku - od detských foriem (vrodený, juvenilný) až po najčastejšie formy vyskytujúce sa v dospelosti.
Je jednou z hlavných príčin slepoty u ľudí nad 60 rokov.
Príznaky
Glaukóm v začiatočných štádiách nemusí na seba upozorňovať žiadnymi varovnými príznakmi. Ako však ochorenie postupuje, v periférii zorného poľa vznikajú tzv. slepé škvrny a pacient spozoruje zhoršenie zraku až keď je poškodenie zrakového nervu dosť vážne. To je dôvod, prečo sa glaukóm nazýva „tichý zlodej zraku“.
Práve pravidelné očné vyšetrenia s preventívnym meraním vnútroočného tlaku a kontrolou očného pozadia prispievajú k skorému zachyteniu tohto ochorenia v počiatočných štádiách, skôr ako dôjde k poškodeniu zraku.
Ak bol u vás glaukóm diagnostikovaný, pravidelné kontroly sú nevyhnutné do konca života.
U malej časti pacientov sa môže glaukóm prejaviť akútnym zvýšením vnútroočného tlaku sprevádzaný aj celkovými príznakmi ako sú náhla bolesť oka spojená s prudkou bolesťou priľahlej časti hlavy, začervenanie oka spojené so zahmleným videním, nauzea až zvracanie.
U pacientov s akútnym glaukómovým záchvatom je nevyhnutná neodkladná lekárska pomoc, kedy včasná diagnostika a liečba dokáže predísť nenapraviteľným poškodeniam zraku.
Obrázok znázorňujúci poškodenia zorného poľa zeleným zákalom:
Uvádzajú sa tri teórie vzniku glaukómu
- mechanická
- vaskulárna
- neuropatologická
Základné typy glaukómu
- Vrodený a detský glaukóm
- Primárny glaukóm s otvoreným uhlom (PGOU) - príčinou zvýšeného vnútroočného tlaku sú zmeny v odtokovom systéme komorového moku, predpokladá sa zhoršenie odtoku v trámčine alebo jeho nadprodukcia. Táto forma má skoro 90% zastúpenie spomedzi všetkých glaukómov. Zväčša býva na oboch očiach, avšak s rôznym stupňom poškodenia. Typický je chronický priebeh bez ťažkostí a bolestí. Častokrát náhodne zistený pri vyšetrení zraku.
- Primárny glaukóm so zatvoreným uhlom (PGZU) - koreň dúhovky zakrýva filtračnú časť trámčiny, blokuje ju, a tak bráni odtoku komorového moku z oka do Schlemmovho kanála. Je spôsobený anatomickým nepomerom v oku, zúženým alebo uzatvoreným priestorom medzi rohovkou a dúhovkou. Hromadenie tekutiny tak tlačí šošovku na dúhovku (zadný pupilárny blok) alebo koreň dúhovky na komorový uhol (predný blok). Spôsobuje náhle zvýšenie vnútroočného tlaku a akútne ťažkosti, preto sa označuje tiež ako akútny glaukóm.
- Sekundárny glaukóm - vzniká pri iných očných ochoreniach alebo ako komplikácia niektorých systémových ochorení, môže byť s otvoreným alebo zatvoreným uhlom (SGOU, SGZU). Do tejto skupiny patrí pseudoexfoliativny glaukóm, pigmentový glaukóm, glaukóm vyvolaný šošovkou, po očných úrazoch a zápaloch oka, pri nádoroch vo vnútri oka, glaukóm pri krvácaní v oku, po operácii oka, steroidný glaukóm a iné.
Rizikové faktory
- zvýšený vnútroočný tlak
- pozitívna rodinná anamnéza
- centrálna hrúbka rohovky, tenká rohovka
- kardiovaskulárne ochorenia, kolísavý krvný tlak, hlavne pacienti s nízkym tlakom
- pacienti s migrénami, studenými končatinami
- krátkozrakosť viac ako -4 dioptrie
- predchádzajúci úraz oka, predchádzajúca očná operácia,
- černošská, ázijská rasa
- fajčenie
- cukrovka
- celková alebo lokálna liečba kortikosteroidmi
Diagnostika glaukómu
pozostáva zo súhrnného vyhodnotenia jednotlivých vyšetrení
- pozitívna rodinná anamnéza
- znížená zraková ostrosť
- zvýšený vnútroočný tlak (VOT)
- vyšetrenie očného pozadia so zameraním na terč zrakového nervu (TZN)
- gonioskopia
- pachymetria
- perimetria
- HRT, OCT (OCT TZN, OCT gangliových buniek)
Liečba
Zelený zákal je žiaľ ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, avšak pravidelnými kontrolami a nastavením správnej liečby sa dajú dlhodobo zachovať zrakové funkcie pacienta.
Toto je možné dosiahnuť znížením vnútroočného tlaku pomocou bezpečnej a účinnej farmakoterapie, preventívnymi laserovými zákrokmi (SLT-Selektívna Laserová Trabekuloplastika, laserová iriditómia, laserová cykloablácia), zmrazením vráskovcového telesa, filtračnými operáciami (iridektómia, trabekulostómia) alebo ich kombináciou.
Kontrola vnútroočného tlaku je v podstate jediným priamo ovplyvniteľným faktorom, ktorý môže lekár zabrániť postupujúcemu poškodeniu zrakového nervu a vzniku následných porúch videnia.
Úlohou lekára je vybrať správnu a účinnú liečbu na základe typu glaukómu, ktorá je ľahko dostupná a aplikovateľná. Liečbu, ktorá má čo najmenej celkových a lokálnych nežiadúcich účinkov. Na druhej strane je veľmi dôležitý prístup samotného pacienta k liečbe a jeho spolupráca. Nakoľko ide o chronické progredujúce ochorenie, je nevyhnutná dôvera a správna komunikácia medzi pacientom a lekárom.